هوای اصفهان و سگزی ناسالم است

خبرگزاری مهر:

محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کیفیت هوا براساس اطلاعات ایستگاه‌های پایش آنلاین در خیابان استانداری با شاخص ۱۳۳، پروین با شاخص ۱۰۴، بزرگراه خرازی با شاخص ۱۳۷ و فیض با شاخص ۱۱۰ برای گروه‌های حساس ناسالم (نارنجی) است.

وی اضافه کرد: شاخص هوا در ایستگاه خیابان باهنر با میانگین ۱۵۴ و فرشادی با میانگین ۱۵۲ وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان (قرمز) را نشان می‌دهد و در ایستگاه خیابان‌های احمدآباد، انقلاب، رودکی، رهنان، کاوه و میرزا طاهر شاخص کیفی هوا قابل قبول است.

کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: امروز ایستگاه پایش هوای شهر سگزی با شاخص ۱۱۴ ناسالم برای گروه‌های حساس است و در شاهین‌شهر با شاخص ۵۵ و مبارکه با شاخص ۶۷ در وضعیت قابل قبول ثبت شده ضمن اینکه ایستگاه‌های دولت آباد، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان همچنان قطع است.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان به سبب استقرار جوی به نسبت ناپایدار در سطح استان تا شامگاه امروز سه‌شنبه وزش باد به نسبت شدید تا شدید در مناطق مرکزی و صنعتی به ویژه کلانشهر اصفهان از غلظت الاینده‌ها می‌کاهد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

هوای اصفهان و سگزی ناسالم است