بیش از ۳۰۰عنوان برنامه شاخص برای سالروز آزادسازی خرمشهر در فارس برگزار می‌شود

خبرگزاری ایسنا

سرهنگ پاسدار قاسم علیپور پنج‌شنبه ۲۹ اردیبهشت در نشست خبری اعلام ویژه برنامه‌های سالروز آزادسازی خرمشهر اظهار کرد: عملیات آزادسازی خرمشهر، یک عملیات منحصر به فرد بود با فرماندهی مشترک ارتش و سپاه.

او گفت: عملیات بیت‌المقدس هزینه بالایی برای دشمن داشت و ذخایر ارزی کشور عراق با این عملیات به صفر رسید و مسیر دفاع مقدس از نظر بین‌المللی تغییر کرد.

علیپور با اشاره به برگزاری برنامه‌های زیادی به مناسبت این ایام، به توجه ویژه به محتوای برنامه ‌ها تاکید کرد و افزود: حوزه‌های دانش بنیان‌ها و اشتغال از اولویت‌های سرفصلهای برنامه‌هاست.

او با اشاره به برگزاری بیش از ۳۰۰ عنوان برنامه در این ایام، از بازسازی عملیات کربلای ۴ و بیت‌المقدس در شهر آباده، برگزاری جشنواره‌های مختلف هنری، افتتاح یک گالری بزرگ در ادامه کنگره بزرگ محمد، پیامبر رحمت، همایش‌ها و نمایشگاه‌های مختلف دفاع مقدس در سطح استان، جشن پیروزی، جلسات سخنرانی و بصیرت افزایی، رونمایی از کتابهای دفاع مقدس، شب شعر و خاطره گویی در سطح استان، سخنرانی قبل از خطبه‌های نماز جمعه با موضوع آزادسازی خرمشهر از جمله برنامه‌های پیش بینی شده برای این روز است.

شرکت در برنامه‌های پیش بینی شده توسط ارتش و رژه، سرودهای پاتوقی به همت بسیج هنرمندان در محلات مختلف، سه پیش یادواره شهدای طلاب استان، سرکشی از خانواده‌های شهدا طلاب و اجرای سرود یک هزار نفری در قله برف ریزان سپیدان از دیگر برنامه‌های سپاه فجر استان فارس در ایام سالروز آزادسازی خرمشهر عنوان کرد.

حضور فرماندهان دفاع مقدس به برنامه کشوری، برگزاری مراسم سالگرد سیدالشهدای مقاومت فارس، حاج عبدالله اسکندری، رونمایی از آلبوم سرود شهدای فارس و شهدای شاخص ۱۴۰۱ استان و معرفی آنها با تولیدات هنری، اجرای تاتر و نمایش خیابانی، تاتر ویژه خیابانی با معرفی شهید سلامت، مریم رحیمی، کلنگ زنی در. پروژه مسکن ملی، همایش عملی کشوری با موضوع نقش آماد در دفاع مقدس با حمایت شرکتهای دانش‌بنیان و علمی پژوهشی سپاه، از دیگر برنامه‌های سپاه فجر فارس به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر است که معاون هماهنگ کننده سپاه فجر از آن یاد کرد.

در ادامه، سید مرتضی آل‌علی، مسئول کنگره سرداران و ۱۵هزار شهید فارس اظهار کرد: سوم خرداد معجزه‌ای جز معجزه خداوند نبود، و عملیات بیت‌المقدس یکی از عملیات‌های فاخر در دفاع مقدس بود و باعث شد رزمندگان ما بعد از آن قدرت و روحیه‌ای دوچندان بگیرند. 

او با اشاره به ۱۹ هزار اسیر عراقی در این عملیات، تصریح کرد: عملیات بیت‌المقدس از بزرگترین نیروهای ایرانی در هشت سال دفاع مقدس بود که به عنوان کارآمدترین عملیات در دنیا معرفی شده است که سه هفته به طول انجامید. 

آل‌علی از شگفتی‌های این عملیات در دنیا را ۱۶هزار نفر تلفات  و ۱۹هزار نفر اسیر عنوان کرد و افزود: در سالروز سوم خرداد برنامه‌های درخور شأنی با ۳۰۰عنوان برنامه شاخص اجرا خواهد شد. 

ویژه برنامه با حضور فرمانده گردانهای موفق هشت سال دفاع مقدس و جمع‌آوری تاریخ شفاهی از این فرماندهان، از برنامه‌های ویژه دفتر حفظ آثار سپاه فجر فارس به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر است که مسئول این دفتر از آن یاد کرد.

او از برگزاری رویداد بزرگ فرهنگی «راوی شو» با موضوع تخصصی روایت دفاع مقدس در سطح کشور خبر داد و گفت: این برنامه در هفته دفاع مقدس رونمایی خواهد شد.

کشف استعدادهای هنری با موضوع ایثار و شهادت و دفاع مقدس، از اهداف این برنامه است که آل‌علی از آن یاد کرد.

در ادامه این نشست، سیدرضا متولی، مسئول انجمن راویان فجر فارس هم با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی و معرفی سردارشهید، حاج عبدالله اسکندری، اظهار کرد: این شهید عزیز یکی از فاتحان خرمشهر بود و پس از دفاع مقدس هم ۴سال مسئولیت بنیاد شهید فارس را بر عهده گرفت.

او ادامه داد: این شهید بی‌سر، از ابتدای زمزمه داعش، خیلی تلاش کرد که به این جبهه ورود کند و به عنوان مهندسی رزمی وارد شد و پس از محاصره، به شهادت رسید و داعش، سر از پیکر اربااربای این شهید جدا کرده و شهربه‌شهر گرداندند، و هنوز هم این پیکر مطهر به وطن برنگشته است.

متولی با بیان اینکه رایزنی‌هایی با داعش برای برگرداندن حداقل سر مطهر این شهید به وطن شده بود، تاکید کرد: مادر بزرگوار این شهید گفت که راضی نیستیم که از جمهوری اسلامی هزینه‌ای برای این پیکر کند، چرا که ما در راه خدا هدیه دادیم و پس نمی‌گیریم.

او با اشاره به ایام کرونایی و نبودن شرایط اجرای برنامه برای سالروز شهادت این شهید عزیز، عنوان کرد: رونمایی از سرود عبدصالح، روایت ویژه از این شهید همراه با کتاب ، غزلسرایی هادی فردوسی برای این شهید عزیز، سخنرانی نماینده ولی فقیه در استان ، از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده برای سالروز شهادت سیدالشهدای مقاومت استان است و از همه آحاد جامعه برای حضور در این برنامه دعوت می‌کنیم.

بیش از ۳۰۰عنوان برنامه شاخص برای سالروز آزادسازی خرمشهر در فارس برگزار می‌شود