پیشنهادهای رئیس دانشگاه تهران برای تقویت جایگاه دانشگاه‌‌ها در لایحه بودجه سال جاری

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، سید محمد مقیمی، رئیس دانشگاه تهران در نامه‌ای خطاب به حمیدرضا حاجی‌بابایی رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی، بر توجه منطقی به بودجه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور تاکید کرد و به ارائه پیشنهادهایی برای تقویت جایگاه دانشگاه‌ها در لایحه بودجه ۱۴۰۱ پرداخت.

رئیس دانشگاه تهران در این نامه، نسبت به ارائه پیشنهادهایی در راستای اعمال اصلاحاتی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ به نحوی که منتج به تحقق بیش از پیش استقلال اداری و مالی دانشگاه در چارچوب اداره هیأت امنایی دانشگاه‌ها شود، اقدام کرد. بر این اساس، پیشنهاد شد که دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم، تحقیقات فناوری و علوم پزشکی صرفاً تابع ماده یک قانون احکام دائمی توسعه کشور باشند و هر گونه اتخاذ تصمیم با تأیید رئیس دانشگاه و تصویب هیأت امنا و تأیید وزیر علوم باشد.

قرارگیری نیمی از اصل و سود تسهیلات بانکی دریافتی توسط دانشگاه‌ها بر عهده دولت، معافیت دانشگاه‌ها از پرداخت هزینه‌های آب و برق و گاز تا سقف الگوی مصرف، تعیین مالیات ثابت ۱۰ درصدی بر درآمد اعضای هیأت علمی رسمی و پیمانی دانشگاه‌ها و تفکیک شدن مزایای غیرمستقر و کارانه و عیدی اعضای هیأت علمی از سقف خالص پرداختی ماهانه ایشان، از موارد پیشنهادی رئیس دانشگاه تهران به مجلس شورای اسلامی است.

تأمین رایگان اقلام اصلی مورد نیاز برای غذای دانشجویی از محل منابع قانون هدفمندی یارانه‌ها و محاسبه سرانه تغذیه دانشجویی برای دانشجویان خوابگاهی به میزان روزانه ۱۰۰ هزار تومان و برای دانشجویان غیر خوابگاهی به میزان روزانه ۴۰ هزار تومان از دیگر موارد پیشنهادی به کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ است.

رئیس دانشگاه تهران همچنین در پیشنهادی به منظور نوسازی دانشگاه‌ها و آسفالت معابر و روکش آسفالت خیابان‌های درون دانشگاه، خواستار قرارگیری دانشگاه‌ها در ردیف دستگاه‌هایی شده که بر اساس بند ز تبصره ۱ لایحه بودجه ۱۴۰۱ مشمول دریافت مواد اولیه قیر (وکیوم باتوم) هستند.

گفتنی است، در حال حاضر در لایحه بودجه پیش‌بینی شده که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، وزارت راه و شهرسازی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت کشور و بسیج سازندگی جزو دستگاه‌های مشمول دریافت مواد اولیه قیر باشند.


پیشنهادهای رئیس دانشگاه تهران برای تقویت جایگاه دانشگاه‌‌ها در لایحه بودجه سال جاری