مهمترین ویژگی قرآن کریم جامعیت و پاسخگویی به نیازهای بشریت است

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت‌الاسلام والمسلمین علی سعیدی روز شنبه در مراسم اختتامیه مسابقات سراسری قرآن کارکنان‌ نیروهای مسلح که به میزبانی ارتش برگزار شد، افزود: قرآن به عنوان بزرگترین معجزه الهی دارای ویژگی‌های برجسته‌ای است که اولین ویژگی آن، جامعیت است و ظرفیت پاسخگویی همه نیازهای بشر را تا ابد دارد.

رییس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا افزود: قرآن دارای جامعیت محتوایی، زمانی، مکانی و پوشش همه نیازهای انسان اعم از اعتقادی، بینشی و کنشی است و نیازها و روابط انسانی را در برمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه جامعیت محتوایی قرآن یعنی اینکه اصول کلی و راهبردهای کلان نیازهای بشریت در قرآن آمده است، دومین ویژگی قرآن را اصالت آن عنوان کرد و گفت: آنچه به عنوان قرآن ارائه شده است بدون کم و کاست به پیامبر (ص) نازل شده است برخلاف دیگر ادیان که بسیاری از حقایق در آن مورد تحریف قرار گرفته است، اندیشه های غیرالهی در قرآن دیده نمی‌شود.

سعیدی سومین ویژگی قرآن را الهی بودن آن عنوان کرد و افزود: قرآن از مصدر و ماورای ذهن پیامبر در اختیار او قرار گرفته و اثر و مخلوق ذات ربوبی است که بر پیامبر نازل شده است.

رییس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا گفت: یک پژوهشگر قرآنی باید با تدبر و تامل، آشنایی با تفسیر، ادبیات عرب و سیر زندگی پیامبر و شأن نزول و مراجعه به اسناد در این عرصه پیش رود و مطالب غیرواقعی را به قرآن تحمیل نکند. 

سعیدی با بیان اینکه یکی از وجوه تدبر در قرآن یعنی بررسی تحولات تاریخی در بستر قرآن که باید با الزامات خودش در آن وارد شد، بیان کرد: امیدوارم خانواده‌های نیروهای مسلح با گرایش همه جانبه به قرآن کریم بخشی از منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در حوزه قرآن را جامعه عمل بپوشانند.

همچنین در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین عباس محمد حسنی رییس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز ارتش ما یک ارتش قرآنی و معنویت محور است و این معنویت بیش از گذشته فضای ارتش را عطرآگین کرده است.

وی با بیان اینکه ما هر سال آماده میزبانی از خواهران و برادران قرآنی هستیم و تلاش می‌کنیم تا کاستی‌ها در برگزاری مسابقات قرآن برطرف کنیم، افزود: از تمامی نهادها و سازمان‌های ذیربط که ما را در حوزه برگزاری هر چه بهتر این مسابقات یاری کردند تشکر و قدردانی می‌کنم.  

در پایان مسابقات قرآن کریم نیروهای مسلح که به مدت ۳ روز و به میزبانی ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، در بخش خواهران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رتبه اول، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رتبه دوم، ارتش جمهوری اسلامی ایران  رتبه سوم، فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران رتبه چهارم و ستاد کل نیروهای مسلح در رتبه پنجم قرار گرفت.

همچنین در بخش خانواده‌ها و فرزندان پسر و دختر زیر ۱۵ سال و بالای ۱۵ سال که با حضور ۵۰۱ شرکت کننده برگزار شد، ارتش جمهوری اسلامی ایران رتبه اول، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رتبه دوم، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رتبه سوم ، فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران رتبه چهارم و ستاد کل نیروهای مسلح رتبه پنجم  را کسب کردند.

در پایان از نفرات برگزیده با اهدای لوح و هدیه قدردانی شد.

مهمترین ویژگی قرآن کریم جامعیت و پاسخگویی به نیازهای بشریت است