دیپلماسی اقتصادی به فعال‌سازی تشکل‌های اقتصادی گره بخورد

خبرگزاری فارس :

 

روح‌الله ایزدخواه عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به برگزاری نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی مواد اولیه، ماشین آلات، یراق آلات، صنایع چوب و مبلمان در محل دائمی نمایشگاه های تهران، برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی را در فراهم کردن شرایط صادرات برای تولیدکنندگان مفید خواند.

وی گفت: خوب است که برگزار کنندگان به نحوی عمل کنند که این نمایشگاه منجر به عقد قرارداد و مبادله بین طرف ایرانی و خارجی شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: به طور طبیعی نمایشگاه‌ها نباید تنها به بازدید ختم شود و حتما باید افزایش مبادلات بین المللی در دستور کار مجریان باشد.

وی درباره اقدامی که باید در این زمینه صورت گیرد، گفت: باید بستر تعاملات طرفین ایرانی و خارجی ایجاد شود، ما در این برهه نیازمند یک کار ضربتی و فوری در حوزه صادرات هستیم و باید دیپلماسی اقتصادی خود را با سایر کشورها به ویژه همسایگان فعال کنیم.

ایزدخواه با اشاره به لزوم حمایت دولت از بخش خصوصی گفت: در این تعاملات اقتصادی، گامی به مناسبات دولتی و رسمی بسنده می‌شود، یعنی بخش خصوصی یا در حاشیه است و یا جایگاه اصلی خود را ندارد. فعال کردن انجمن‌ها، اتحادیه‌ها، تشکل‌های حوزه صنعت در این موضوع بسیار مهم است و دولت باید پشت سر آن‌ها حرکت کند و جلوی این قشر حرکت نکند.

ایزدخواه بیان کرد: دولت باید این افراد را پیشگام قرار دهد و دیپلماسی اقتصادی به فعال سازی تشکل‌های اقتصادی در حوزه مبادلات خارجی گره بخورد. باید این افراد همتاهای خارجی خود را پیدا کنند و انجمن‌های ایرانی با انجمن‌های خارجی در حوزه صنعت همکاری داشته باشند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: در نمایشگاه باید همچنین اتفاقاتی صورت گیرد، و ما نیز هرگونه حمایتی که لازم باشد تا اقتصاد کشور رونق بگیرد انجام خواهیم داد.


دیپلماسی اقتصادی به فعال‌سازی تشکل‌های اقتصادی گره بخورد