وزیر کشور بر متناسب‌سازی روند مهاجرت با الگوی آمایش سرزمین تأکید کرد

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا از وزارت کشور، احمد وحیدی در نشست شورای اجتماعی کشور که با حضور نمایندگان دستگاه‌ها در محل وزارت کشور برگزار شد، مهاجرت را یکی از موضوعات مهم اجتماعی در کشور خواند که نیازمند تدبیر صحیح و عالمانه است و گفت: مهاجرت در ذیل سیاست‌های جمعیتی  مطرح می‌شود و از این رو به‌ کارگیری مدیریت دقیق و علمی در این خصوص ضرورت دارد.

وی اضافه کرد: در نظر داشته باشیم که با توجه به تنوع قومی و مذهبی در ایران، مهاجرت از بخش‌هایی از کشور به بخش‌های دیگر می‌تواند به تحکیم هویت ملی و وفاق اجتماعی کمک کند.

وزیر کشور ادامه داد: با این حال نباید مهاجرت به رویه‌ای یک‌طرفه و صرفاً در مقاصد مشخص مانند کلان‌شهرهای کشور اتفاق بیفتد.

جانشین رئیس شورای اجتماعی کشور بر این نکته نیز تأکید کرد که «روند مهاجرت باید با فضای سرزمینی و ظرفیت زیستی هر منطقه متناسب شود.»

وحیدی با تأکید بر توجه جدی به منویات هبری معظم انقلاب اسلامی در این زمینه، گفت: حفظ و جذب جمعیت در مناطق روستایی و به‌خصوص نقاط مرزی کشور به‌صورت جدی دنبال شود.

وی ساکنان مناطق مرزی را حافظ و نگهبان سرزمین و تمامیت ارضی کشور دانست و با تأکید بر لزوم رسیدگی به وضعیت آنها، گفت: نیازمند تحقیقات و پیمایش‌های علمی متقن در مسأله مهاجرت در کشور هستیم و همکاری با مراکز علمی و دانشگاهی در حوزه جمعیت‌شناسی با توجه به نیاز کشور باید بیشتر شود.

وزیر کشور بر متناسب‌سازی روند مهاجرت با الگوی آمایش سرزمین تأکید کرد