مدیریت آب در مزارع و کشتزارها با محصولی نانو/ هدررفت منابع طبیعی کاهش می‌یابد

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، از این عایق‌های پلیمری ضد آب، می‌توان به عنوان استخر ذخیره آب برای مزارع و کشتزارها استفاده کرد. استخرهای ذخیره آب به‌عنوان یک ابزار ضروری و کارآمد در حوزه کشاورزی محسوب می‌شوند. این محصول توسط شرکت دانش‌بنیان تولیدی صنعتی دکاموند و با حمایت ستاد نانوفناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به تولید رسیده است.

روش کار به این گونه است که ابتدا محل ساخت استخر به مقدار مورد نیاز گودبرداری می شود و سپس ژئوممبرهای ضد آب، محکم و مقاوم در محل گودبرداری گسترده می شود. از دیگر مزایای این محصول می‌توان به «کاهش زمان اجرای استخر»، «کاهش هزینه‌ها در مقایسه با استخرهای بتونی» و «امکان جابه‌جایی آسان» اشاره کرد.

بارش نامنظم نزولات جوی در فصول مختلف موجب نوسان در مقدار آب قابل‌دسترس برای صنعت کشاورزی و شرب شده است. به‌طوری‌که در ماه‌های پرنیاز آبی مانند فصل تابستان منابع آبی محدودتر می‌شوند. لزوم احداث استخر ذخیره آب در ماه‌هایی که نیاز به آب کمتر است و ذخیره آن به‌عنوان یک راهکار عملی مورد توجه است.

شرکت دکاموند با ورود به این حوزه توانسته تاکنون بیش از صدها استخر با پوشش‌های ژئودکاموند، در مناطق مختلف و در هر نوع شرایط آب و هوایی طراحی و اجرا کند. این شرکت با در اختیار داشتن دستگاه‌های پیشرفته و مدرن و اطلاع از مشکلات و مزایای استخرهای ژئوممبران ، نسل جدید این ورق‌ها را بانام ژئودکاموند تولید کرد.

 


مدیریت آب در مزارع و کشتزارها با محصولی نانو/ هدررفت منابع طبیعی کاهش می‌یابد