انجام ۳۱ طرح پژوهشی در حوزه زبان‌شناسی، کتیبه‌ها و متون

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا به نقل از روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، مژگان اسماعیلی رییس پژوهشکده زبان‌شناسی، کتیبه‌ها و متون که در نشست گرامیداشت هفته پژوهش سخن می‌گفت: در تشریح فعالیت‌های صورت گرفته در این مرکز به انجام ۳۱طرح پژوهشی، چاپ۱۹مقاله علمی پژوهشی، Isc و S cous و انتشار ۶کتاب اشاره کرد.

او در ادامه رویدادها و نشست‌های تخصصی و کارگاه‌های برگزار شده در این مدت را ۳۲ مورد و دیگر فعالیت‌های پژوهشی پژوهشکده زبان‌شناسی، کتیبه‌ها و متون را ۳۲عنوان خواند.

پونه مصطفوی عضو هیأت‌علمی و گروه زبان و گویش رایج پژوهشکده زبان‌شناسی کتیبه‌ها و متون با اشاره به فعالیت‌های این مرکز در سال پژوهشی گذشته هدف اصلی این گروه را مستندسازی، بررسی و پاسداری از میراث‌زبانی شفاهی ایران خواند.

او در ادامه عمده فعالیت این گروه را در سال پژوهشی گذشته انجام  ۱۵طرح عنوان کردو به تشریح هر یک پرداخت.

مصطفوی در ادامه با اشاره به طرح ملی اطلس زبانی ایران، آن را طرح کلان در دست انجام گروه زبان و گویش رایج دانست که فاز جدید آن از سال ۱۳۹۴در دست برنامه ریزی است.

فریبا شریفیان عضو هیأت‌علمی و گروه زبان‌های باستانی و متون کهن پژوهشکده زبان‌شناسی کتیبه‌ها و متون، طرح‌های گنجینه سکه‌های ساسانی موزه شهر کرد، بررسی و پژوهش بر سکه‌های ساسانی نهاوند، قیاس میان گوهای اورارتویی بسطام با گوی‌های ساسانی، بررسی مهرهای نشان ساسانی و مستندسازی سکه‌های پیش از اسلام موزه و مخزن کرمان را طرح‌های موظفی این پژوهشکده در سال پژوهشی گذشته خواند.

او در ادامه به طرح ملی اطلس کتیبه‌های ایران اشاره کرد که شامل کتیبه‌های غیر منقول و کتیبه‌های منقول مشتمل بر مهر، گل، سکه، آجرنوشته، سفال‌نوشته و گل‌نوشته است.

وی افزود: پس از تکمیل شناسنامه کتیبه‌های غیر منقول و منقول که شامل اطلاعات باستان‌شناسی حرف‌نویسی، آوانویسی و ترجمه کتیبه‌هااست، اطلاعات شناسنامه‌ها وارد سایت ساترا خواهند شد.

شریفیان در ادامه از مطالعه و پژوهش بر روی مجموعه سکه‌های ساسانی موزه بانک ملی ایران، پژوهش و مستندسازی سکه‌های قلعه فلک‌الافلاک لرستان و هنر مهرسازی در دوران ساسانی به عنوان طرح‌های پژوهشی خارج از مرکز یاد کرد که پیشرفت قابل توجهی داشته‌اند.  

نادرکریمیان سردشتی درتشریح موضوع شناخت اصول و مبانی خط ثلث مواردی را در خصوص شناخت خط ثلث، پیشینه خط ثلث، اصول و مبانی خط ثلث  مطرح کرد.

او با اشاره به برخی از کتیبه‌های ثلث موجود، از عبدالله صرفی، ارغون کاملی، محمدرضا امامی به عنوان ثلث‌نویسان و کتیبه‌نگاران ایرانی نام برد و از میان ثلث‌نویسان و کتیبه‌نگاران دوره معاصر به عبدالحمید ملک الکلامی سقزی، محمد علی غروی کاتب، احد نجفی و …اشاره کرد و  ازمیان ثلث‌نویسان و کتیبه‌نگاران جهان اسلام از حمدالله آماسی، راسم افندی، ابراهیم الرفاعی  یاد کرد.

«نام دهی گونه های زبانی:ملاحظات زبانی و غیر زبانی» نیز عنوان سخنرانی رضا امینی بود که در آن به چرایی و اهمیت نام و دشواری نام‌گذاری، ملاحظات زبانی دسته‌بندی و تعیین نام گونه‌های زبانی و ملاحظات غیرزبانی در تعیین نام گونه‌های زبانی و تشریح هر یک پرداخت.

این پژوهشگر در ادامه به پروژه اطلس زبانی ایران اشاره کرد که بیش از ۴۰۰نام تا کنون در آن برای گونه‌های زبانی ثبت شده است و گفت: گونه‌های زبانی ایران بر آمده از پنج خانواده زبانی شامل، هند و اروپایی، زبان‌های سامی، زبان‌های ترکی تبارآلتایی، زبان‌های قفقازی و زبان‌های دراویدی  هستند.

انجام ۳۱ طرح پژوهشی در حوزه زبان‌شناسی، کتیبه‌ها و متون