لزوم پیگیری مسئله راهبردی مدیریت جمعیت کشور توسط سازمان تبلیغات اسلامی

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مدّ ظلّه ‎العالی) در اشاره به اهمیت موضوع فرزندآوری و نقش دستگاه‌های اجرایی در این رابطه می‌فرمایند:

“در مقوله‌ مسائل اجتماعی و غیره، مسئله‌ فرزندآوری و مسئله‌ نسل بسیار مهم است؛ این موضوعی است که بنده بارها در این چند سال اخیر تکیه کرده‌ام و تأکید کرده‌ام، [ولی] متأسّفانه حالا که انسان نتایج را نگاه می‌کند، معلوم می‌شود که خیلی این تأکیدها تأثیر زیادی نداشته. اینها احتیاج دارد به قانون، احتیاج دارد به دنبال‌گیری جدّی دستگاه‌های اجرائی و بایستی بِجِدْ مسئله‌ فرزندآوری را مهم دانست و از پیری جمعیّت ترسید. حالا خارجی‌ها را کار نداریم؛ دشمن، دشمن است امّا بعضی کج‌سلیقگی‌ها را متأسّفانه آدم در داخل مشاهده می‌کند ـ یک جایی خواندم ـ که می‌گویند «آقا! پیری جمعیّت اشکالی ندارد!» چطور اشکالی ندارد؟ یکی از پُرفایده‌ترین ثروت‌های یک کشور، جمعیّت جوان در یک کشور است که ما بحمدالله از اوایل انقلاب تا امروز برخوردار بوده‌ایم و اگر بنا باشد بعداً برخوردار نباشیم، یقیناً عقب خواهیم ماند”. 1399.4.2

در همین راستا، جمعی از کارشناسان و فعالان حوزه خانواده، جمعیت و فرزندآوری با ارسال نامه‌ای به رئیس سازمان تبلیغات اسلامی کشور، بر پیگیری مقوله فوق‌راهبردی مدیریت جمعیت کشور تأکید کردند؛ مشروح این نامه به این شرح است:

محضر برادر ارجمند جناب حجت الاسلام و المسلمین محمد قمی (دامت توفیقاته)

ریاست محترم سازمان تبلیغات اسلامی کشور

سلام علیکم

حرکت پیوسته و مستمر سازمان تبلیغات اسلامی در زمینه گفتمان‌سازی و فرهنگ‌سازی با هدف تحکیم بنیان خانواده و افزایش فرزندآوری و با رویکرد حفظ جوانی جمعیت که از سال 97 پیرو بیانات مقام معظم رهبری (مدّ ظلّه العالی) در دیدار با مداحان اهل‌بیت(ع) رقم خورد، تاکنون موجب دلگرمی کارشناسان و فعالان حوزه خانواده و جمعیت شده است، هم‌اکنون در طلیعه سالروز تولد حضرت فاطمه زهرا (سلام اللّه علیها) روز مادر، از همین رو اینجانبان امضاء‌کنندگان ذیل بر خود فرض می‌دانیم تا از دغدغه‌مندی مستمر حضرتعالی و مساعی مسئولانه همکارانتان قدردانی به‌عمل آوریم و تمام فعالیت‌های انجام‌شده در سازمان تبلیغات اسلامی را شایسته تقدیر و تشکر وافر می‌دانیم.

چنانچه مستحضرید، معظم‌له در دیدار مداحان و شعرا فرمودند: «برای مقابله با تبلیغات همه‌جانبه‌ای که جوانان را به فرزندآوری کمتر تشویق می‌کند و نتیجه آن هم پیر شدن جامعه و تسلط آسان دشمنان بر یک جامعه خالی از جوان است، باید در زمینه ازدواج آسان و فرزندآوری بیشتر فرهنگ‌سازی شود». 1398.11.26

همچنین می‌فرمایند: «فرزندآوری و تکثیر نسل یکی از آن وظایف مهم و اساسی است که بایستی انجام بگیرد که هر دو‌ی اینها ـ هم ازدواج زودهنگام و بهنگام، و هم تکثیر نسل ـ جزو نیازهای حیاتی امروز کشور و فردای کشور است. خب، این مفاهیم بایستی در مدّاحی شما عزیزانِ مدّاح جایگاه شایسته‌ای را داشته باشد». 1399.4/22

به‌لطف الهی سازمان تبلیغات اسلامی با حمایت از «پویش هم‌سرنوشتیم» زمینه‌ساز تقویت گفتمان‌سازی در هیئات با محوریت مادحین و سخنرانان کشور شد و این حرکت در مناسبت‌های تبلیغی مختلف استمرار یافت تا اینکه عملیات تبلیغی ماه محرم 1400 پس از برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی با فعالان و صاحب‌نظران خانواده و جمعیت، با شعار «نسل حسینی(ع)» امتداد یافت و این بار مسئله جمعیت در سطح محافل و هیئات مذهبی مطرح شد و جامعه دینی کشور گروه هدف قرار داده شد.

در ادامه اوج این عملیات تبلیغی در طراحی ایام فاطمیه(ع) سال جاری با سازماندهی کردن تمام ظرفیت‌های مدیریتی کشور در قالب رویداد ملی گفتمان‌سازی جمعیت با هدف حساس‌سازی، توانمند‌سازی و راهکاریابی بیش از 600 نفر از مدیران کل و رؤسای سازمان تبلیغات کل کشور طی 9 روز رقم خورد و ثمره آن در عملیات فاطمیه با شعار «در مقام مادری این بس که زهرا مادر است» اجرایی شد.

سازمان تبلیغات اسلامی، نخستین سازمان پیشرانی است که همه ظرفیت‌های مدیریتی و تبلیغی خود را حول کلان مسئله جمعیت و فرزندآوری تجمیع کرده و درصدد نوآوری در سازماندهی سازمانی برای ایفای نقش مؤثرتر ملی و دینی است. 

از همین روی ضمن تقدیر و تشکر صمیمانه از تلاش‌های خالصانه صورت‌گرفته طی سه سال اخیر توسط جنابعالی و مدیران ارشد آن سازمان به‌ویژه مساعی حجج اسلام آقایان حریزاوی، عزت زمانی، میرمحمدیان، باباخانی، جنتی، متقی‌فر، تقدیری، خانم سعیدی‌نژاد و سایر اعزّه ارجمند، مستدعی است همچنان مقوله فوق‌راهبردی مدیریت جمعیت کشور را در دستور کار مستمر آن سازمان قرار داده و با فوریت و همت بیش از پیش در این مسیر پیشتازی و مجاهدت کنید.

ادامه این مسیر پر زِ خیرِ کثیر، نیازمند نقشه راهی است و همه کارشناسان و فعالان این عرصه اعلان آمادگی می‌‌کنیم تا با همکاری علمی و کارشناسی و با همراهی سازمان تبلیغات اسلامی این مسیر خطیر را به سرانجام مطلوب برسانیم، ان شاء الله.

سوم بهمن ماه 1400، سالروز تولد حضرت زهرا سلام الله علیها؛ جمعی از کارشناسان و فعالان حوزه خانواده، جمعیت و فرزندآوری

محسن عباسی ولدی، رسول مزروعی، صدرا بهرامی، صالح قاسمی، رسول ساکی، محمدحسین ندیمی، محمد مسلم وافی، حجت حاجی‌کاظم، پدرام کاویان، سبحان ابراهیم‌پور، هادی عرب، محمد برونی، علی‌اکبر محزون، محمدمهدی قاسمی، کوروش مفاخری، سیدمحمد بهار، علی پژهان، طه شوکتیان، صابر جباری،  محمد اکبری، مجتبی طالبی، خلیل علی‌محمدزاده، محمود ارجمند، مهدی کاظم‌زاده، طاهره لباف، مریم غفاری، سوده مصباح، مرضیه صفایی‌زاده، زهرا سوارکار، کتایون حیدری، حمیده حائری، افتخار یوسفی و زهرا حسینی‌تبار.

چرا سنِ “مادری” میان زنان ایرانی افزایش یافته است؟!
دبیرخانه‌ دائمی “شکوه مادری” تشکیل می‌شود
بحران کاهش جمعیت “امنیت” کشور را به خطر می‌اندازد!/ فاصله چندانی تا “بسته‌شدن پنجره جمعیتی” نداریم!
 
+

لزوم پیگیری مسئله راهبردی مدیریت جمعیت کشور توسط سازمان تبلیغات اسلامی