پلیس راهور: سازندگان خودروی بی‌کیفیت به‌جای توجیه، دنبال رضایت مشتریان باشند

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ به نقل از سایت راهور، در پی اظهارات معاون کیفیت ایران خودرو پیرامون بازنشدن ایربگ‌ها در حادثه تصادف زنجیره‌ای جاده بهبهان به رامهرمز، پلیس راهنمایی و رانندگی مطالبی را به‌منظور تنویر افکار عمومی به‌شرح زیر منتشر کرد؛

برابر اظهارنظر کارشناسان فنی مهندسی پلیس راهور، سازندگان خودرو موظف به رعایت استانداردهای ابلاغی در مورد ایمنی کیفیت و سلامت خودرو هستند همچنین استفاده از قطعات غیراستاندارد توسط تولیدکنندگان خودرو ممنوع است.

در بخشی از صحبت‌های معاون کیفیت ایران خودرو آمده است: “بازشدن ایربگ تابع شرایط تعریف‌شده برای واحد کنترل‌کننده الکترونیکی کیسه هوا شامل سرعت، زاویه تصادف و جنس مانع در لحظه وقوع حادثه است.

در پاسخ به این اظهارات باید بیان کرد: اولاً وی توضیح دهد سرعت خودروها در این تصادف چقدر بوده است؟ ثانیاً، زاویه تصادف و نوع برخورد را در این حادثه چگونه تعیین می‌کنند و از کجا و به‌وسیله کدام فرمول به این نتیجه رسیده‌اند؟

معاون کیفیت ایران خودرو در بخش دیگری از صحبت‌های خود بیان کرده‌اند، به‌طور قطع بازنشدن ایربگ‌ها مورد تأیید و مطابق با استاندارد است!

در حالی که باید از وی پرسید، این تأییدیه بر اساس کدام استاندارد، کدام آزمون و تست تصادف به‌عمل آمده است؟ آیا بیان این مطلب توسط وی، برای فرار از مسئولیت در این حادثه نیست؟

وی باید تست تصادفی را که برای این خودروها صورت گرفته و مدارک آن را به سازمان ملی استاندارد ارائه و به‌صورت شفاف اعلام کنند تا مالکان خودرو بدانند که سوار بر ارابه مرگ نشده‌اند.

وی بیان کردند در تصادفات زنجیره‌ای که ضربه از قسمت عقب و جلوی خودرو است،‌ ایربگ در صورتی عمل می‌کند که زمان ضرب‌دیدگی قسمت جلویی نسبت به عقب زودتر اتفاق افتاده باشد، از وی باید پرسید؛ پس در چه مواقعی کیسه هوای خودرو باید عمل کند!؟ اگر اعلام می‌کنید ایربگ یک دستگاه از خودروها در این تصادف باز شده است، پس انتظار این است کیسه هوای بقیه خودروها نیز باید باز می‌شد.

مطالبه پلیس در راستای ارتقای ایمنی وسیله نقلیه در واقع مطالبه مردم عزیز است و سازندگان این قبیل وسایل نقلیه بی‌کیفیت باید به مطالبات برحق مردم احترام گزارده و به‌جای توجیه و فرافکنی و عدم قبول مسئولیت در جهت رضایت مشتریان خود و جلوگیری از این‌گونه حوادث ناگوار، گام بردارند.

پلیس راهنمایی و رانندگی ضمن حمایت از تولید داخل اعلام می‌دارد، سازندگان خودرو موظف به رعایت استانداردهای ابلاغی در امور کیفیت و سلامت سرنشینان خودرو هستند.

در پایان خاطرنشان می‌شود، اظهارات معاون کیفیت ایران خودرو رافع مسئولیت خودروسازان در حوادث و تصادفات رانندگی متأثر از نقص فنی وسیله‌ نقلیه نخواهد بود و با توجه به تبصره سه ماده 14 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی درباره تعیین سهم تقصیر، چنانچه نقص وسیله‌ نقلیه در بروز تصادفات یا تشدید آن مؤثر باشد پلیس حتماً پرونده‌های این‌چنینی را به مراجع قضائی ارسال خواهد کرد.

چرا پلیس خودروهای بی‌کیفیت را شماره‌گذاری می‌کند؟/ “تست تصادف” و “ایربگ” در ایران وجود ندارد!
توصیه پلیس به خودروسازان: خودروی بی‌کیفیت را با قیمت خودروی خارجی به مردم ندهید

+

https://scrapper.ir/23/01/2022/%d9%be%d9%84%db%8c%d8%b3-%d8%b1%d8%a7%d9%87%d9%88%d8%b1-%d8%b3%d8%a7%d8%b2%d9%86%d8%af%da%af%d8%a7%d9%86-%d8%ae%d9%88%d8%af%d8%b1%d9%88%db%8c-%d8%a8%db%8c%e2%80%8c%da%a9%db%8c%d9%81%db%8c%d8%aa/