استقلال و بیستمین دوئل در ضربات پنالتی/ ۱۰ پیروزی برای آبی پوشان

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرنگار مهر، تیم فوتبال استقلال در نخستین حضور خود در این فصل از رقابتهای جام حذفی کشور در مرحله یک شانزدهم نهایی به مصاف تیم دسته دومی نود ارومیه رفت و در حالی که در پایان وقت معمول و اضافه به تساوی یک – یک رسید، در ضربات پنالتی موفق شد میهمانش را شکست دهد.

۲۰ بار حضور در ضربات پنالتی
استقلال که پر افتخار ترین تیم در رقابتهای جام حذفی کشور است، قبل از دیدار مقابل نود ارومیه ۱۹ بار در ادوار گذشته جام حذفی کارش به ضربات پنالتی کشیده شده بود که ۹ بار پیروز و ۱۰ بار شکست خورده بود. پیروزی که آبی پوشان در ضربات پنالتی مقابل نود ارومیه به دست آوردند دهمین پیروزی این تیم در ضیافت پنالتی‌ها در همه ادوار جام حذفی بود.

بیشترین تقابل در ضربات پنالتی
تیم فوتبال استقلال در همه ادوار گذشته جام حذفی ۸ بار به مصاف ذوب آهن رفته که سرنوشت ۳ دیدار آنها در ضربات پنالتی مشخص شده است تا آبی پوشان بیشترین تقابل در ضربات پنالتی را با تیم ذوب آهن داشته باشند. از ۳ باری که استقلال و ذوب آهن کارشان به ضربات پنالتی کشید، ۲ بار ذوب آهن و یک بار استقلال پیروز شده‌اند؛ تا آبی پوشان بیشترین شکست در ضربات پنالتی را از ذوب آهن تحمل کرده باشند.

استقلالی‌ها مقابل ملوان، پرسپولیس، فولاد و شاهین بوشهر هم هر کدام ۲ بار کارشان به ضربات پنالتی کشیده که در برابر هر یک از اینها یک بار پیروز شده و یک بار شکست خورده‌اند.

سپاهان، تهران جوان و مس رفسنجان نیز هر کدام یک بار در ضربات پنالتی به استقلال رسیده و موفق به شکست دادن آبی پوشان شده‌اند؛ و پاس تهران، نفت تهران، صبا قم، راه آهن تهران و نود ارومیه هم تیم‌هایی هستند که تنها یک بار مقابل استقلال به پنالتی رسیده و شکست خورده‌اند.

۱۷۲ پنالتی در بازی‌های استقلال
استقلال در جریان این ۱۹ بازی که سرنوشت آن با ضربات پنالتی مشخص شد ۸۷ ضربه پنالتی زده که ۶۴ عدد از آنها تبدیل به گل شد؛ و حریفان استقلال هم ۸۵ بار به سمت دروازه این تیم پنالتی زده‌اند که ۵۸ عدد از آنها گل شده است.

قهرمانی عجیب با ۳ پیروزی در ضربات پنالتی
در فصل ۸۷-۸۶ استقلال به عجیب‌ترین قهرمانی‌اش در جام حذفی رسید. آبی پوشان در این فصل بعد از آنکه در مرحله یک شانزدهم نهایی با نتیجه پر گل ۵ بر ۳ تربیت یزد را شکست دادند، در مراحل یک هشتم، یک چهارم و نیمه نهایی به ترتیب ذوب آهن، راه آهن و فولاد را در ضیافت پنالتی‌ها شکست دادند تا به فینال رسیدند.

آبی پوشان در فینال حریف پگاه گیلان شدند که در دو بازی رفت و برگشت با نتیجه یک بر صفر و ۳ بر صفر و در مجموع ۴ بر صفر حریف خود را مغلوب کرده و به قهرمانی رسیدند. استقلالی‌ها در آن فصل بیشترین تعداد حضور در ضربات پنالتی را داشتند که در همه این بازی‌ها پیروز شدند.

سومین ضربات پنالتی در یک شانزدهم
از ۲۰ بار گذشته‌ای که آبی پوشان در جام حذفی کارشان به ضربات پنالتی کشیده، ۳ بار در یک شانزدهم نهایی بوده که ۲ بار با شکست آبی پوشان همراه بوده است.

آبی پوشان در سال ۵۵ در مرحله یک شانزدهم نهایی مقابل تهران جوان کارشان به ضربات پنالتی رسید که در آن بازی شکست خوردند و دومین بار هم در سال ۸۳ مقابل شاهین بوشهر پس از تساوی یک – یک در ضربات پنالتی قرار گرفتند که باز هم شکست خوردند.

پیروزی استقلال مقابل نود ارومیه در ضربات پنالتی، اولین پیروزی این تیم در ضربات پنالتی در مرحله یک شانزدهم نهایی جام حذفی بود.

استقلال و بیستمین دوئل در ضربات پنالتی/ ۱۰ پیروزی برای آبی پوشان